Gällivare ligger 10 mil norr om polcirkeln. I kommunen bor drygt 18 000 människor med närhet till arbete, service och natur. Här finns länsdelssjukhus, väl utbyggd barnomsorg, bra skolor, ett rikt föreningsliv och varierat kulturutbud.
Gällivare kommun » Nyheter
Efter tio år som kommunchef lämnar Lennart Johansson över taktpinnen till nya krafter och övergår till tjänsten som chef för samhällsbyggnadsförvaltningen från den 1 mars.
Fly Lapland går in som ny partner i Dundret Runt och lanserar Dundret Runt- flyget till vårens stora skidfest i Gällivare! Det blir totalt fyra avgångar med jetflyg Arlanda-Gällivare att välja på och tre flighter tillbaka efter tävlingarna.
Miljöstipendiet för 2015 tilldelades skaparna till torvkåtan intill Naturum Laponia vid Stora Sjöfallet, Mats-Peter Åstot och Arne Negga.
Miljö- och byggnämnden i Gällivare har tilldelat priset som Årets byggnad till Quality Hotel Lapland.
Fjolårets succé är tillbaka - idag öppnas bokningen av platser på det populära "Dundret Runt-tåget" från Stockholm till Gällivare.
3 guld, 1 silver och 1 brons blev resultatet för Gällivarebrottarna vid SM-tävlingarna i Falkenberg den gångna helgen. Systrarna Johanna och Sofia Mattsson samt Henna Johansson tog guld i sina respektive klasser. Amanda Wikman tog silver och Liv Martinsson knep en bronsmedalj.
Varje lördag fram till 12 mars finns filurerna Gubbe Tö och Gumma Snö på torget och leker med alla barn. Dessutom bjuder de på något varmt att dricka. Tö och Snö finns på plats mellan kl. 11.00 - 14.00 och är glada, nyfikna, leksugna och älskar givetvis snö!
Det var en glad och överraskad Martina Eriksson som fick ta emot socialnämndens stipendium på 3000 kronor. Martina har just blivit klar undersköterska efter att ha studerat som vuxenelev vid Lapplands lärcentra.