Kebnekaise-turen

18-20 augusti

 

Nu står vi på tröskeln till ett nytt läsår. Vi tränare är återhämtade och fulltankade med energi efter ledigheten och ser med stor glädje fram emot en termin med bra och givande träning! Som ni vet smygstartar vi terminen redan på torsdag, då vi ska bege oss till Nikkaluokta för ett försök till en toppbestigning av Kebnekaise. Vi samlas kl. 12.00 på skidgymnasiet för packning av bussar.

Vid toppbestigningen kommer SÄKERHETEN att prioriteras framförallt. Är det dåligt väder kan ej toppbestigning genomföras, eftersom det innebär onödiga risker! Vi hoppas såklart att vädret blir klart och fint, vilket kommer att ge en underbar upplevelse! Vi beräknar att vara hemma i Malmberget kl. 15.00 på lördag!

TÄNK TILL då det gäller utrustning! Bra vandringskängor alternativt rejäla stövlar är ett måste! Tältet och sovsäcken ska vara väl anpassat för fjällmiljö, då vädret kan skifta alltifrån 20 grader varmt till snöstorm! Vädrets skiftningar innebär också att ni måste ha kläder för både varmt, kallt, vindigt, blött etc. Gå ihop två och två eller tre och tre då gäller tält och friluftskök!

Måltider (Frukost, Lunch, Middag, Mellanmål) ansvarar ni för själva. Gå ihop två och två eller tre och tre även där! Tänk på att fredagen kommer att innebära en lång dag!

Program
Torsdag
12.00 Samling/avresa Skidgymnasiet
15.00 Vandring till Kebnekaise fjällstation - Medtag mellanmål!
19.00 Ankomst Kebnekaise fjällstation - Egen middag!
19.00-22.00 Egna förberedelser inför morgondagens topptur!

Fredag
07.00 Frukost/Förbered lunch
08.00-20.00 Topptur Kebne - Medtag lunch och mellanmål!
20.00 Tillbaka Kebnekaise fjällstation - Egen middag!

Lördag
07.00 Frukost
08.00 Vandring mot Nikkaluokta - Medtag mellanmål!
12.00-13.00 Lunch Kiruna
15.00 Hemma i Gällivare/Malmberget

Packlista

  • Större fjällryggsäck
  • Tält 2-manna eller 3-manna - Gå ihop två och två eller tre och tre!
  • Sovsäck - Höst/vinter-säck!
  • Liggunderlag
  • Pannlampa
  • Kniv
  • Vandringskängor alt. Kraftiga stövlar - EJ SEGLARSTÖVLAR ("Vanliga" gummistövlar)!!!
  • Joggingskor
  • Underställ
  • Regnkläder
  • Varmare tröja
  • Mössa
  • Handskar
  • Underkläder
  • Ombyte , t.ex. träningsoverall
  • Toalettartiklar (Schampoo, handduk, tandborste, tandkräm etc.)
  • Friluftskök, t.ex. Triangiakök - Gå ihop två och två eller tre och tre!/Ett per tält!
  • Bränsle till friluftskök
  • Karta Kebnekaise/Nikkaluokta + Kompass
  • Skavsårsplåster
  • Dauerbinda/tältlag
  • Thermos
  • Mugg/Kåsa att äta i + Bestick
  • Kamera