|
Pepparkakstävling Lucia 2010-12-13 |
||
Efter en tävlingshelg i Åsarna, där våra elever fick möta den nationella junioreliten, är det återigen vardag på skidgymnasiet. Igår måndag, Lucia-dagen, var det dags för den ärofyllda Pepparkakstävlingen, där varje årskurs + REG representerade ett lag. Våra elever visade god kreativitet och fantasi när lagen tillverkade sina pepparkaksmonument. Vi tränare var domare, och till grund för bedömningen låg: Samarbete, Design, Städning/Deadline, Presentation, Bemötande/Förklädnad, Elevomröstning. Domarna imponerades över lagens prestationer där alla hade en presentation och beskrivning av deras pepparkakskreation som höll hög klass. I samband med pepparkakstävlingen fikade vi gott och hade allmänt trevligt. Här kommer bilder:
Tomtenissarna Johan Hä och Niklas bjuder oss domare på glögg. Det värmde gott!:-)
De tävlande arbetar frenetiskt med sina kreationer!
Per och Emma S visar prov på bra samarbete!
Här är det Linda A och Ida från REG som har fullt fokus!
Sofie och Maria, Åk 3, dekorerar och kavlar!:-)
Lovisa visar tummen upp, det går bra nu!
Spänd förväntan inför avgörandet, vilka ska vinna årets batalj av Pepparkakstävlingen!
Årskurs1:s bidrag räckte till en fjärdeplats. De imponerade med sin insats, då det var deras första pepparkastävling! De producerade ett fantasifullt pepparkakshus!
Årskurs 2 hamnade på en tredje plats. De avbildade en av våra skidgymnasiebussar och presenterade det hela med lite poesi och fin förklädnad!
Årskurs 3 gjorde en avbildning av framgångarna från Vancouver OS. Även deras presentation och design imponerade! De slutade på en andra plats!
REG med sitt bidrag. Deras kreation bestod av focushuset, dundret och tippsta. Mycket bra historia till deras pepparkaksmonument, vilket ledde till en delad förstaplats!
Här har vi årskurs 4 som fick dela förstaplatsen med REG. I deras presentation fanns det sång och dikt samt fin julförklädnad!
Åk 1
Åk 2
Åk 3
Åk 4
REG
|
||